Ciekawi ludzie
Jednym ze stałych projektów w naszym stowarzyszeniu jest cykl spotkań z ciekawymi ludźmi, realizowany dla różnych grup społecznych z regionu Gminy Orońsko w celu rozwoju osobistego mieszkańców.
Bogdan Noga
15 grudnia 2022 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Orońsku odbyło się kolejne spotkanie z ciekawym człowiekiem w ramach projektu realizowanego od kilku lat przez Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko. Tym razem społeczność szkolna gościła dr inż. Bogdana Nogę – wicedyrektora Pionu Projektowania ds. Geologii w firmie Multiconsult Polska. Zaproszony gość to ekspert w zakresie odnawialnych źródeł energii, a w szczególności zasobów geotermalnych. Problematyka energii geotermalnej stanowiła więc główny nurt prelekcji i pytań zadawanych przez uczniów podczas spotkania w szkole w Orońsku. Pan Bogdan Noga w przygotowanej prezentacji multimedialnej poruszył temat budowy geologicznej ziemi, w szczególności obszaru Polski, a także opowiedział uczniom czym zajmują się geolodzy, w tym przedstawił przykłady wykorzystania badań geologicznych, na potrzeby dużych inwestycji, np. budowy Centralnego Portu Lotniczego.
Piotr Nowotnik
16 grudnia 2021 roku odwiedził Publiczną Szkołę Podstawową w Orońsku Piotr Nowotnik – pszczelarz praktyk, a z wykształcenia mikrobiolog, technolog żywności, specjalista w zakresie biotechnologii i bezpieczeństwa żywności. Aktualnie doktorant na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Podczas spotkania z uczniami klasy VII i VIII poruszył w swojej prelekcji wiele ciekawych zagadnień, a w szczególności: przedstawił krótko historię bartnictwa i pszczelarstwa, omówił budowę ula i zasady panujące w ulu, wykazał, że pszczoły to mistrzynie matematyki, geometrii, fizyki, geografii i budownictwa. Przedstawił także kalendarz pszczelarski, omówił rodzaje miodów, a także powiedział jak rozpoznać prawdziwy miód. Scharakteryzował także współczesne zagrożenia dla pszczół i podał wiele ciekawostek dotyczących życia tych owadów. Po prelekcji, która został wysłuchana z dużym zainteresowaniem, odpowiadał na liczne pytania uczniów.
(LINK)
Małgorzata Potocka
Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko oraz Wspólna Sprawa zorganizowały spotkanie seniorów z Małgorzatą Potocką, znaną aktorką teatralną i filmową, która od 1 września 2019 roku jest dyrektorką Teatru Powszechnego w Radomiu. Kierując teatrem, aktywnie pracuje artystycznie. Ostatnio przygotowaną sztuką, wystawianą na deskach radomskiego teatru z jej udziałem jest „Pomoc Domowa”, w której gra Beatę – tytułową pomoc domową. Małgorzata Potocka za swoją aktywność artystyczną i społeczną została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Znana jest z wielu filmów i seriali m.in.: „O mnie się nie martw”, „Matki, Żony i Kochanki”, „Hubal”, „Awantura o Basię”, „Ojciec Mateusz”. Podczas spotkania Małgorzata Potocka podkreślała ważną rolę jaką pełni Orońsko dla rozwoju polskiej kultury, co związane jest z aktywnością Centrum Rzeźby Polskiej. Mówiła także, że często odwiedza CRP ze względu na wyjątkowy klimat artystyczny tego miejsca. Podczas spotkania w Orońsku uczestnicy zadawali wiele pytań związanych z jej karierą aktorską, a także umówili się na kolejne spotkanie, tym razem w teatrze w Radomiu po spektaklu, na który wybierają się seniorzy w ramach programu koordynowanego przez SOiRGO pt.: „Aktywizacja i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu seniorów zamieszkujących obszary wiejskie Południowego Mazowsza”
Paweł Pieńkowski
W 2016 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Guzowie odbyło się spotkanie z alpinistą Pawłem Pieńkowskim, członek Krakowskiego Klubu Wysokogórskiego.
Duży aplauz wśród uczniów wzbudził sposób rozpoczęcia spotkania, bowiem nasz gość zjechał na linie z dachu szkoły, prezentując tym samym jedną z technik alpinistycznych. Następnie podczas spotkania opowiedział o początkach swojej pasji i przygody ze wspinaniem, a także przedstawił wiele zdjęć i filmów ze swoich wypraw uzupełniając je bogatym komentarzem. W szczególności pokazywał ostatnią wyprawę w Góry Kaukazu i zdobycie najwyższego szczytu Gruzji Szchary (5193 m n.p.m.). Było to pierwsze polskie przejście trasy na ten szczyt, wytyczonej w sierpniu 1952 roku przez zespół Chiergianiego. Ponadto, omówił techniki alpinistyczne oraz zaprezentował sprzęt wykorzystywany podczas wspinaczek zarówno letnich jak i zimowych, np.: specjalistyczne obuwie, raki, czekany, uprzęże, elementy ubioru zimowego, czy też sprzęt do przygotowywania posiłków. Odpowiedział uczniom na wiele pytań, w tym dotyczących zagrożeń podczas wypraw, akcji ratunkowych, najtrudniejszych wypraw, itp. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli oglądać przyniesiony sprzęt, a także chętnie pozowali do wspólnych zdjęć oraz ustawili się w długiej kolejce po autograf naszego gościa.
Nikodem Popławski
Kolejne spotkanie miało miejsce w Publicznej Szkole Podstawowej w Orońsku.
Uczniowie spotkali się z astrofizykiem, Nikodemem Popławskim .
Spotkanie z doktorem Popławskim poprowadzili Jakub Tomczyk oraz Tytus Czubak uczniowie klasy VI A, którzy przywitali gościa i krótko scharakteryzowali jego osobę w języku angielskim, co wzbudziło duże uznanie u Nikodema Popławskiego. Dalszą część spotkania stanowił wywiad prowadzony w języku polskim. W trakcie odpowiedzi na pytania prowadzących, jak też pytania zadawane przez uczniów z widowni, gość pokazywał wiele zdjęć galaktyk, a także starał się wyjaśnić uczniom m.in. istotę czarnych dziur, grawitacji i zakrzywienia czasoprzestrzeni oraz odpowiadał na pytanie o powstawanie planet, spadające gwiazdy, czy też występowanie form życia w kosmosie. Jego duże zdolności dydaktyczne pozwoliły na zaprezentowanie trudnych zagadnień w sposób poglądowy i przystępny dla uczniów szkoły podstawowej. Ponadto, uczniowie zadawali bardziej osobiste pytania, np. o jego okres szkolny i ulubione przedmioty poza matematyką i fizyką, udział w olimpiadach przedmiotowych, różnice w studiowaniu na uniwersytecie w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych i wiele innych.
Włodzimierz Strupiński
W października 2017 roku w Szkole Podstawowej w Orońsku odbyło się spotkanie uczniów ze światowej sławy naukowcem – dr inż. Włodzimierzem Strupińskim – wybitnym specjalistą w zakresie technologii wytwarzania grafenu.
Podczas spotkania w Orońsku, prowadzonego w formie wywiadu, uczniowie zadawali pytania dotyczące zarówno budowy grafenu, jego właściwości, sposobów wytwarzania, obszarów zastosowania, jak również pracy naukowej naszego gościa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentowane przez dr Strupińskiego filmy, przybliżające technologię wytwarzania warstw grafenowych dla elektroniki, szczególnie elastycznych urządzeń elektronicznych. Poza tym zostały zaprezentowane filmy dokumentujące badania wybranych właściwości grafenu, w tym jego wysokiej odporności temperaturowej (nawet powyżej 500°C), czy też przewodności prądu elektrycznego. Po spotkaniu z uczniami nasz gość zwiedził także Pałac Brandta oraz obejrzał wystawę zabytków archeologicznych z krzemienia czekoladowego, która znajduje się w galerii Muzeum Rzeźby Współczesnej na terenie CRP w Orońsku. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko w ramach Mazowieckiej Akademii Młodego Odkrywcy, projektu dofinansowanego przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.
Piotr Brożyna
3 grudnia 2017 r. Szkołę Podstawową w Orońsku odwiedził Piotr Brożyna – kolarz szosowy, młodzieżowy Mistrz Polski z roku 2017 w jeździe indywidualnej na czas.
Piotr Brożyna urodził się w 1995 roku i jest synem znanego kolarza szosowego, dwukrotnego olimpijczyka i Mistrza Polski – Tomasza Brożyny. Piotr aktualnie startuje w składzie grypy CCC Sprandi Polkowice – najlepszej w Polsce drużyny kolarskiej. Podczas spotkania odpowiadał na zadawane przez uczniów pytania, dotyczące w szczególności wykorzystywanego sprzętu, techniki jazdy, sposobów treningu i odnowy biologicznej. Uczniowie zainteresowani byli także jego sukcesami sportowymi, pytali także o najbardziej egzotyczne miejsca, w których ścigał się nasz gość, o jego dietę i zainteresowania pozasportowe. Podczas spotkania Piotr Brożyna prezentował swoje trofea, w tym złoty medal z roku 2014, który zdobył podczas mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego młodzieżowców, a także koszulkę Mistrza Polski z roku 2017. Zademonstrował on także swój sprzęt, tj. rower, kaski, specjalne buty, okulary, podarował szkole koszulkę wraz z autografem, a młodzieży profesjonalne batony energetyczne. Po spotkaniu uczniowie chętnie dopytywali go o dodatkowe szczegóły związane z jego karierą, wspólnie pozowali do zdjęć, a także tłumnie ustawili się po autograf mistrza.
Przemysław Ziemba
15 lutego 2019 roku Szkołę Podstawową w Orońsku odwiedził Przemysław Ziemba – Prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Podczas prezentacji zaproszony gość wyjaśnił uczniom co jest przedmiotem zainteresowania numizmatyki, scharakteryzował zakres funkcjonowania Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, a także przedstawił wiele ciekawostek dotyczących zabytkowych jak też współcześnie emitowanych monet. W szczególności opowiadał o pierwszych monetach polskich, nietypowych środkach płatniczych, monetach kolekcjonerskich, czy też pokazał zdjęcie największej monety świata, wykonanej ze złota i ważącej około jednej tony. Przemysław Ziemba mówił też o technikach wytwarzania monet, materiałach wykorzystywanych w przeszłości i obecnie do wytwarzania monet, błędach podczas ich produkcji, sposobach wyceny numizmatów, a także poruszył zagadnienie odnalezionych zabytkowych monet na terenie Gminy Orońsko, które aktualnie znajdują się w Muzeum w Lublinie.
Radosław Kawęcki i Agata Korc
Reprezentanci Polski w pływaniu.
Radosław Kawęcki specjalizuje się w pływaniu stylem grzbietowym.
Kawęcki jest trzykrotnym mistrzem świata na dystansie 200 metrów, trzykrotnym mistrzem Europy na krótkim basenie na dystansie 100 i 200 metrów.
Agata Korc startuje głównie w stylu dowolnym i motylkowym.
W swojej karierze była rekordzistką Polski seniorek na dystansach: 50 m stylem dowolnym, 100 m stylem dowolnym i 50 m stylem motylkowym.
3 czerwca 2016 roku pływacy spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Orońsku.
Uczniowie zadawali gościom wiele pytań – zarówno dotyczących ich kariery sportowej, jak też spraw prywatnych. Dzieci interesowały się wszelkimi rekordami, stylami pływackimi. Mogły podziwiać złoty medal zdobyty przez niego na Mistrzostwach Świata. Goście przekazali szkole, jako pamiątkę, reprezentacyjną koszulkę pływacką. Natomiast od uczniów otrzymali w podziękowaniu kwiaty i książki o naszej miejscowości. Po zakończeniu spotkania przyszedł czas na autografy i wspólne zdjęcia.
Robert Kowalik
Pilot komunikacyjny i akrobacyjny. Dziesięciokrotny mistrz Polski w akrobacji samolotowej, brązowy medalista mistrzostw Europy.
21 września 2016 roku odwiedził Publiczną Szkołę Podstawową w Orońsku
Rozmowę z pilotem przeprowadzili uczniowie klasy VI a.
Pytali gościa o jego karierę sportową, pracę zawodową (Kowalik jest pilotem komunikacyjnym). Dzieci obejrzały również filmy z pokazami lotniczymi z udziałem gościa. Zagadywały go m.in. o najtrudniejsze figury akrobatyczne, tajniki pilotażu samolotów akrobacyjnych i pasażerskich, obowiązki kapitana dużych samolotów pasażerskich, warunki uzyskania licencji pilota, a także wiele innych związanych z budową samolotu i możliwościami przelotowymi. Uczniowie pytali także o początki jego zainteresowania lotnictwem, w tym o etap kariery lotniczej jako pilot szybowców. Po zakończeniu spotkania uczniowie mogli zdobyć autograf Roberta Kowalika i pozować z nim do wspólnych zdjęć.