Spotkanie z Pawłem Pieńkowskim

Cykl spotkań z ciekawymi ludźmi miał kolejną odsłonę w poniedziałek 24 października 2016 roku. Tym razem, na zaproszenie Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko, gościł w Publicznej Szkole Podstawowej w Guzowie (Gm. Orońsko) alpinista – Paweł Pieńkowski, który jest członkiem Krakowskiego Klubu Wysokogórskiego.

dsc_9828

Duży aplauz wśród uczniów wzbudził sposób rozpoczęcia spotkania, bowiem nasz gość zjechał na linie z dachu szkoły, prezentując tym samym jedną z technik alpinistycznych. Następnie podczas spotkania opowiedział o początkach swojej pasji i przygody ze wspinaniem, a także przedstawił wiele zdjęć i filmów ze swoich wypraw uzupełniając je bogatym komentarzem. W szczególności pokazywał ostatnią wyprawę w Góry Kaukazu i zdobycie najwyższego szczytu Gruzji Szchary (5193 m n.p.m.). Było to pierwsze polskie przejście trasy na ten szczyt, wytyczonej w sierpniu  1952 roku przez zespół Chiergianiego. Ponadto, omówił techniki alpinistyczne oraz zaprezentował sprzęt wykorzystywany podczas wspinaczek zarówno letnich jak i zimowych, np.: specjalistyczne obuwie, raki, czekany, uprzęże, elementy ubioru zimowego, czy też sprzęt do przygotowywania posiłków. Odpowiedział uczniom na wiele pytań, w tym dotyczących zagrożeń podczas wypraw, akcji ratunkowych, najtrudniejszych wypraw, itp. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli oglądać przyniesiony sprzęt, a także chętnie pozowali do wspólnych zdjęć oraz ustawili się w długiej kolejce po autograf naszego gościa.

Było to już trzecie spotkanie w ramach cyklu zainicjowanego przez Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko. Podczas poprzednich spotkań gościli u nas: Radosław Kawęcki – wielokrotny medalista w pływaniu stylem grzbietowym oraz Robert Kowalik – wielokrotny Mistrz Polski i medalista Mistrzostw Europy w akrobacji samolotowej.

Galeria

 

PARTNERZY

01_gmina_oronsko

02_centrum_rzezby

osp_logo

naszszydlowiec-logo

04_powiat_szydlowiec


06_mazowsze

07_kpp_szydlowiec

08_gmina_jastrzab

 

 


SPONSORZY