Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko organizuje corocznie, począwszy od 2013 roku, szosowe wyścigi kolarskie „O konar Dębu Czwartaka”. Poza celami sportowej rywalizacji ideą wyścigów jest także promowanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych gminy, w tym ok. 350-letniego pomnika przyrody, tj. Dębu Czwartaka.
Z roku na rok impreza ta rozrasta się, uzyskując popularność w całej Polsce, czego dowodem jest udział drużyn z takich miejscowości jak: Warszawa, Radom, Lublin, Kielce, Kraków, Białystok, Suchedniów, Wałbrzych, Skarżysko Kamienna, Skarżysko Kościelne, Tomaszów Mazowiecki, Białobrzegi, Skaryszew, Pionki, Warka, Szydłowiec, Orońsko, Jastrząb, Wierzbica, Wolanów, Kowala, Marki, Puławy, Biłgoraj, Starachowice, Opoczno, Tarnowskie Góry oraz wielu innych. Partnerem przedsięwzięcia jest Starostwo Powiatowe w Szydłowcu. Systematycznie podwyższano również efektywność organizacyjną tej imprezy, co było wymuszane liczebnością zawodników, która przewyższa każdorazowo stu uczestników. Stąd też wprowadzono elektroniczny pomiar czasu, zwiększano liczbę strażaków zabezpieczających trasę przejazdu, a także angażowano przynajmniej dwa zespoły ratownictwa medycznego. Wzrastający poziom organizacyjny i sportowy imprezy doprowadził do uznania naszego wyścigu przez Polski Związek Kolarski jako imprezy sportowej wysokiej rangi, co skutkowało przyznaniem punktacji w kategorii Masters.
Trasa wyścigu podlega corocznie modyfikacji, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla kolarzy. Organizowano imprezy jednodniowe, a tym samym jednoetapowe, jak również wyścigi kilkuetapowe rozgrywane przez kilka dni. Przykładowo, najdłuższy wyścig liczył cztery etapy i był zorganizowany w roku 2015. Wówczas dwa etapy przebiegały przez tereny gminy Orońsko. Natomiast kolejne dwa etapy zorganizowano na terenach gmin sąsiadujących z Orońskiem i miały one charakter przejazdów górskich, bowiem jeden z etapów przebiegał przez tereny Gminy Kowala, gdzie kolarze mieli do pokonania kilkukrotny podjazd pod znaczne wzniesienia w Kowali, a kolejny etap, który rozpoczął się na Rynku w Szydłowcu, kończył się morderczym podjazdem w miejscowości Huta.
Popularność wyścigu kolarskiego była także inspiracją do uruchomienia przez Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko sekcji kolarskiej, w której trenują dzieci i młodzież z naszych okolic. Treningi sekcji prowadzili początkowo Piotr Stanik i Joanna Sokołowska, a następnie Łukasz Leszczyński. Działalność sekcji kolarskiej została objęta patronatem zawodowej grupy kolarskiej CCC Sprandi Polkowice. Tym samym od roku 2017 pojawiła się kolejna grupa wiekowa, która uczestniczyła w wyścigu kolarskim, co wymagało także modyfikacji zarówno tras wyściu, w taki sposób aby zróżnicować stopień trudnosci, jak też rozszerzono tabele klasyfikacyjne. W związku z tym w roku 2017 peleton przejechał nowo wytyczoną trasą, przebiegającą przez pogranicze Gmin Orońsko i Szydłowiec, o dystansie 43 km (mężczyźni) i 28 km (kobiety). Młodzież do lat 15 miała do pokonania nieco krótszy odcinek, tj. 14 km, a zawodnicy w wieku od 15 do 18 lat pokonali dystans 28,4 km. Start i meta wyścigu była zlokalizowana w miejscowości Łaziska (Gm. Orońsko), a trasa przebiegała przez następujące miejscowości: Zaborowie, Zastronie, Wysoka, Zdziechów, Świniów i Ciepła.
W ramach wyścigu kolarskiego „O konar Dębu Czwartaka” zorganizowano także Memoriał Stanisława Chełmińskiego (https://oronsko.org/?p=1439), kolarza pochodzącego z Orońska, który zginął tragicznie podczas wyścigu kolarskiego w 1970 roku. Pierwszą edycję Memoriału zorganizowano w 2019 roku. Impreza sportowa rozpoczęła się częścią oficjalną, w której krótkie przemówienie wygłosił Tadeusz Chełmiński – brat tragicznie zmarłego kolarza, a następnie złożono wiązanki kwiatów na grobie Stanisława Chełmińskiego. W ceremonii tej uczestniczył m.in. Starosta Powiatu Szydłowieckiego, Wójt Gminy Orońsko, a także dyrektor wyścigu Sylwester Różycki, który pełni jednocześnie funkcję prezesa Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko – organizatora wyścigu oraz przewodniczącego Rady Gminy w Orońsku (https://oronsko.org/?p=1820).
Stowarzyszenie planując trasy przejazdów nie zapomina o młodszych uczestnikach i osobach uprawiających kolarstwo wyłącznie rekreacyjnie, przygotowując każdorazowo krótsze i nieco łatwiejsze do pokonania trasy. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują oryginalne medale przygotowywane specjalnie na tę okoliczność, a także pamiątkowe dyplomy. Medaliści poszczególnych kategorii otrzymują również nagrody finansowe. Równocześnie z wyścigiem organizowanych jest wiele imprez towarzyszących z licznymy atrakcjami. Przykładowo, wielokrotnie możliwe było zwiedzanie wystawy przygotowanej przez Muzeum Polskich Rowerów z Radomia, samodzielne wybicie okolicznościowej monety o nominale jednego czwartaka, czy też spotkanie twarzą w twarz z mistrzem Polski w kolarstwie szosowym – Piotrem Brożyną, który w miarę swoich możliwosci czasowych uczestniczy w ceremoniach medalowych, wręczając nagrody zwycięzcom poszczególnych wyścigów.