Sylwetka sportowa St. Chełmińskiego

Stanisław Chełmiński był utalentowanym zawodnikiem sekcji kolarskiej klubu „Granat” Skarżysko (na zdjęciu w środku – zamieszczone zdjęcie pochodzi ze zbiorów prywatnych Longina Kusala). Stanisław Chełmiński wywodził się z Orońska, tworząc podwaliny kolarstwa w naszej miejscowości.
Nazwisko Chełmińskiego często pojawiało się w ówczesnej prasie. Klub „Granat” Skarżysko posiadał utalentowanych kolarzy i skuteczne kierownictwo sekcji, co sprawiało, że odnotowywano w latach 60-tych XX wieku, wiele sukcesów sportowych. Przykładowo, w roku 1969 prasa pisała: „w przełajowych mistrzostwach okręgu, które odbyły się 23 marca w Kielcach, w grupie seniorów 4 miejsce zdobył Młodawski, 5 – Chełmiński i 9 – Piotr Różalski”, a więc czołowe lokaty zdobyli kolarze Granatu. Pomimo bardzo słabego wyposażenia sprzętowego, zawodnicy startowali w wielu liczących się w kraju wyścigach. Sukces zespołowy odnieśli między innymi w wyścigu o tytuł indywidualnego mistrza okręgu kielecko-lubelskiego. W tych zawodach zespół startował w składzie: Młodawski, Różalski, Chełmiński. Często w tamtym okresie dobre lokaty w wyścigach kolarskich uzyskiwali: Ryszard Adamczyk, Longin Kusal, Henryk Mazur, Zygmunt Kusal, Leszek Mamla i Krzysztof Majewski. W innych zawodach w dniu 5 czerwca 1969 roku w wyścigu o nagrodę Prezydenta Lublina Chełmiński zajął drugie miejsce, Różalski trzecie, a Młodawski czwarte.
Chełmiński był zdolnym kolarzem. W ciągu zaledwie dwu lat zdobył II klasę sportową i miejsce w kadrze okręgu. Po raz ostatni stanął na starcie 27 września 1970 roku w Warszawie w wyścigu o puchar przewodniczącego Prezydium Stołecznej Rady Narodowej. Na ten wyścig został wystawiony przez kierownictwo sekcji – jako jeden z najlepszych kolarzy województwa kieleckiego. Od startu znajdował się w czołówce i miał szansę na zajęcie dobrego miejsca, a nawet zdobycia pucharu. Na przeszkodzie stanął wypadek, który nastąpił w wyniku potrącenia Chełmińskiego przez mężczyznę znajdującego się pod wpływem alkoholu, który rowerem wracał z całonocnej zabawy. Niestety – jak pisano w prasie – organizatorzy wyścigu nie zapewnili zawodnikom odpowiedniej opieki lekarskiej. Ze względu na brak karetki sanitarnej, samochodem ciężarowym „Star”, który zamykał wyścig, odwieziono Stanisława Chełmińskiego do szpitala, odległego o 25 km. Niestety natychmiastowa operacja głowy nie pozwoliła na uratowanie zawodnika, ponieważ odniósł on zbyt ciężkie obrażenia i stracił bardzo dużo krwi podczas transportu do szpitala.
We wrześniu 1971 roku, w pierwszą rocznicę jego śmierci odbył się uliczny wyścig kolarski, tj. „Memoriał Stanisława Chełmińskiego”. 4 września 1971 roku na starcie stanęli kolarze SHL Kielce, Broni Radom, Lechii Kielce, Radomiaka i LZS Kozienice. Trasa długości 30 km przebiegała ulicami Skarżyska. Od tego czasu „Memoriał Stanisława Chełmińskiego” przez kilka lat znajdował się w kalendarzu imprez sportowych województwa kieleckiego. Niemniej reorganizacja klubu sportowego „Granat”, a także reforma administracyjna kraju spowodowała wycofanie się organizatorów z przygotowywania memoriału. Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko reaktywując tę tradycję organizuje w bieżącym roku kolarski Memoriał Stanisława Chełmińskiego, będący częścią ogólnopolskiej imprezy kolarskiej, pod nazwą Szosowy Wyścig Kolarski „O Konar Dębu Czwartaka”, która jest organizowana pod patronatem zawodowej grupy kolarskiej CCC Sprandi Polkowice oraz została wpisana przez Polski Związek Kolarski do kalendarza imprez punktowanych w kategorii Masters.
Jednocześnie stowarzyszenie planuje przygotowanie broszury informacyjnej, prezentującej postać Stanisława Chełmińskiego. W związku z tym prosimy wszystkie osoby posiadające informacje oraz materiały dokumentujące jego działalność sportową (np. zdjęcia, dyplomy, doniesienia prasowe) o udostępnienie stowarzyszeniu ich kopii. Tym samym zachęcamy takie osoby do kontaktu telefonicznego lub mailowego ze stowarzyszeniem.