„Jestem mordercą”
projekcja filmu w Orońsku w ramach pokazów Polski Światłoczułej
Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko zaprasza w dniu 24 marca 2017 roku (piątek) na projekcję filmu „Jestem mordercą”, który w roku 2016 zdobył Srebrne Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a w roku 2017 został dziewięciokrotnie nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej – Orły. Projekcja filmu odbędzie się w Muzeum Rzeźby Współczesnej na terenie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ul. Topolowa 1, o godz. 18.30. Po projekcji zaplanowano spotkanie z drugim reżyserem – Jarosławem Stypą. Wstęp na projekcję i spotkanie autorskie jest bezpłatny.
Autorem scenariusza i zarazem reżyserem jest Maciej Pieprzyca, a autorem muzyki Bartosz Chajdacki. Film należy do gatunku thrillera psychologicznego, a jego fabuła jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70-tych. Głównym bohaterem filmu jest młody milicjant, który zostaje szefem grupy dochodzeniowej mającej złapać seryjnego zabójcę kobiet. Film wszedł na ekrany polskich kin w listopadzie 2016 roku. Zwiastun filmu można obejrzeć na profilu Facebook Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko. Film zbiera wiele bardzo pochlebnych recenzji. Jako przykład przywołujemy fragment jednej z nich przygotowanej przez Adama Siennicę – dziennikarza, zastępcę redaktora naczelnego NaEKRANIE.pl.
„Maciej Pieprzyca w 1998 roku stworzył film dokumentalny pod tym samym tytułem, który przedstawiał historię seryjnego mordercy o pseudonimie Wampir (grasował on w Polsce w latach 70. ubiegłego wieku), a teraz przyszedł czas na fabułę opartą na tych faktach. Niektóre elementy, wątki oraz nazwiska zostały zmienione na potrzeby filmu, ale większość wydarzeń rozgrywa się zgodnie z prawdą. Świadomość tego, że to, co oglądamy, jest tak mocno związane z faktami, działa dodatkowo na odbiór.
Kluczem jednak jest to, jak reżyser opowiada tę historię – a robi to w sposób wręcz rewelacyjny. Dzięki odpowiednim zabiegom cały czas jesteśmy trzymani w napięciu i niepewności, bo jeśli nie znamy faktów, nie wiemy, w jaki sposób to wszystko się zakończy. Twórca skutecznie zbija widza z tropu i pozostawia cały wydźwięk opowieści do interpretacji. Czy ten człowiek naprawdę był winny, czy to tylko manipulacja milicji? To działa wyśmienicie, bo powoduje, że chce się rozmawiać o Jestem mordercą i analizować wszelkie niuanse, które opierają się na naszych wyobrażeniach.
Odtworzenie rzeczywistości lat 70. jest wręcz perfekcyjnie. Rzadko kiedy w polskim kinie pojawia się film, który w takich szczegółach byłby w stanie utrzymać iluzję fabuły osadzonej w tym okresie. Wszystko wygląda znakomicie, ma swoje miejsce i jest perfekcyjnie dopracowane.”
Film będzie wyświetlony w ramach projektu „Polska Światłoczuła”, który jest dofinansowywany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Projekt promuje dobre, polskie kino, a także zachęca do dyskusji o sztuce filmowej, ale również szeroko pojętej polskiej kulturze. Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć na stronie internetowej http://www.polskaswiatloczula.pl.