Trashtag Chellenge czyli wiosenne sprzątanie

Choć to wyzwanie już od paru miesięcy podbija internet to jeszcze nie wszyscy mają świadomość czego dotyczy i w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska?!

W trashtag chellenge – jak sama nazwa wskazuje chodzi o odpady, a konkretnie o ich sprzątnięcie z przestrzeni publicznej. Celem akcji jest zadbanie o środowisko poprzez zaangażowanie w akcję swoich przyjaciół, znajomych dzieci za pośrednictwem mediów społecznościowych. To miła odmiana po pozbawionych sensu i zwyczajnie niebezpiecznych, wyzwaniach internetowych w stylu “wylej sobie kubeł zimnej wody na głowę”. Zróbmy więc najwięcej żeby krajobraz naszej Małej Ojczyzny po usunięciu śmieci był naszym codziennym pejzażem. Pomaganie planecie jest super! Jeśli już mamy się czymś chwalić w internecie, to może tym, co robimy dla Ziemi i dla nas samych.

Mieszkańcy naszej gminy, w dniach 20 i 23 marca 2024 r, podjęli takie wyzwanie wspólnie ze Stowarzyszeniem Odnowy i Rozwoju Gminny Orońsko oraz z Kołami Gospodyń Wiejskich z Gminy Orońsko, tj. z Tomaszowa, Wałsnowa, Guzowa, Zaborowia i Chronowa. Była to kontynuacja wcześniejszych akcji organizowanych przez nasze stowarzyszenie np. pod hasłem „Książka za sprzątanie” (https://oronsko.org/?p=1498). W tegoroczną akcję sprzątania naszych miejscowości zaangażowało się wiele osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci. 

Posprzątaliśmy naszą gminę, aby nam wszystkim miło patrzyło się na budzącą się do życia wiosenną przyrodę! Teraz czas na Ciebie!!! Podejmij wyzwanie jak My i zrób coś dobrego dla naszej Ziemi. W taki sposób zachęcaliśmy wszystkich do dbania o środowisko i otoczenie, w którym żyjemy. Niestety nie wszystkim ludziom bliskie są takie ideały, bowiem już na następny dzień w posprzątanych obszarach leśnych Zaborowia została podrzucona ogromna ilość zużytych opon. Mamy jednak nadzieję, że osoba, które to uczyniła nie pochodzi z naszej gminy. Informujemy, że takie postępowanie stanowi czyn zabroniony, usankcjonowany w art. 183 Kodeksu Karnego, a stosowne służby podejmą dochodzenie i odnajdą sprawcę dewastacji środowiska naturalnego naszej gminy.

 

PARTNERZY

01_gmina_oronsko

02_centrum_rzezby

osp_logo

naszszydlowiec-logo

04_powiat_szydlowiec


06_mazowsze

07_kpp_szydlowiec

08_gmina_jastrzab

 

 


SPONSORZY