Dyskusja o krzemieniu czekoladowym

8 listopada 2023 roku w trybie on-line odbyło się II Seminarium z cyklu Forum Archeologii Publicznej, które zostało zorganizowane pod egidą Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Seminarium to było doskonałą płaszczyzną dyskusji i wymiany pomysłów w zakresie promocji krzemienia czekoladowego. Podczas seminarium zostały przedstawione dwie prezentacje:

  • Katarzyna Radziwiłko: „Archeologia wspólnotowa od teorii do praktyki”
  • Katarzyna Kerneder-Gubała: „Popularyzacja zagadnienia eksploracji i użykowania krzemienia czekoladowego przez społeczności epoki kamienia na terenie Gminy Orońsko”.

Do współtworzenia prezentacji p. Katarzyna Kerneder-Gubała zaprosiła także przedstawicieli Urzędu Gminy w Orońsku oraz prezesa i wiceprezesa Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko (SOiRGO). Przedstawiciele stowarzyszenia opowiedzieli o zrealizowanych przez SOiRGO działaniach promocyjnych, dotyczących krzemienia czekoladowego, wśród których zaprezentowano ozdoby z krzemienia w tym wyroby jubilerskie, takie jak srebrne spinki z krzemieniem, czy zawieszki do łańcuszków, poza tym omówiono publikacje, które zostały opracowane przez członków stowarzyszenia, czy wydanie regionalnego kalendarza na rok 2023, promującego markę „Orońska Czekolada”, kojarzoną z krzemieniem czekoladowym. Pod tą marką stowarzyszenie wprowadziło także na regionalny rynek kawę ziarnistą, która jest dostępna w wybranych kawiarniach i cukierniach na terenie Szydłowca i Orońska. Przedstawiono także tematykę zorganizowanych dwóch międzynarodowych konferencji popularno-naukowych, dotyczących krzemienia czekoladowego, które były zatytułowane: „Muzyka Krzemieni” (rok 2013) oraz „Orońska Czekolada” (rok 2017). Ponadto, scharakteryzowano inne działania, np. utworzenie szlaku turystycznego i jego wprowadzenie na mapy PTTK, czy też organizację we współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej wystawy zabytków z krzemienia czekoladowego, odkrytych na terenie Gminy Orońsko oraz promowanie tego dziedzictwa historycznego nie tylko wśród lokalnego społeczeństwa, ale także w międzynarodowym środowisku naukowców. Po zakończeniu prezentacji rozwinęła się ciekawa i długotrwała dyskusja, podczas której uczestnicy dopytywali o inne wcześniejsze działania, które były realizowane przed rokiem 2019. O takich działaniach szczegółowo opowiadali przedstawiciele Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko, prezentując m.in. prelekcje podczas cyklicznych Forów Dyskusyjnych Lokalnych Organizacji Pozarządowych, udział w badaniach powierzchniowych, prowadzonych w Orońsku w 2012 roku przez naukowców z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego czy też o sformalizowanie w 2012 roku działań partnerskich z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN poprzez podpisanie umowy o współpracy. Szczegółowy wykaz działań zrealizowanych przez SOiRGO w obszarze promocji krzemienia czekoladowego można znaleźć na stronie internetowej stowarzyszenia pod linkiem (LINK_ORONSKO.ORG). Zapraszamy także o obejrzenia zapisu wideo z całego seminarium archeologicznego, który znajduje się na kanale ArcheoTV pod linkiem: (LINK_SEMINARIUM ARCHEOLOGICZNE).

PARTNERZY

01_gmina_oronsko

02_centrum_rzezby

osp_logo

naszszydlowiec-logo

04_powiat_szydlowiec


06_mazowsze

07_kpp_szydlowiec

08_gmina_jastrzab

 

 


SPONSORZY