II Kolarski Memoriał S. Chełmińskiego

Po czterech latach przerwy, związanej z pandemią Covid-19 Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko reaktywowało wyścig kolarski, który przed pandemią miał już ugruntowaną pozycję w kalendarzu ogólnopolskich wydarzeń kolarskich. Tegoroczna edycja jest połączona z II Memoriałem Stanisława Chełmińskiego – kolarza urodzonego w 1945 roku w Bąkowie na terenie naszej Gminy. Kolarstwo uprawiał od 1964 roku, będąc zawodnikiem Granatu-Skarżysko Kamienna. Zginął tragicznie w wieku zaledwie 25 lat podczas wypadku na wyścigu kolarskim w Warszawie o puchar przewodniczącego Stołecznej Rady Narodowej, który odbył się  27 września 1970 roku.

Wyścig w Orońsku, pod honorowym patronatem Starosty Szydłowieckiego – Włodzimierza Górlickiego, odbył się 24 września 2023 roku i wzięło w nim udział blisko pięćdziesięciu zawodników, w tym wielu kolarzy klasyfikowanych przez sekcję Masters Polskiego Związku Kolarskiego. Uczestnicy zawodów przyjechali do Orońska z wielu stron Polski, w tym z: Warszawy, Lublina, Łodzi, Kielc, Skarżyska-Kamiennej, Tomaszowa Mazowieckiego, Radomia, Przysuchy, Jastrzębi, Tumlina, Chmielnika, Przytyka, Opoczna, Bliżyna, Starachowic czy też Jędrzejowa. Sygnał do startu dał brat Stanisława Chełmińskiego – Tadeusz. W zależności od kategorii wiekowej oraz płci uczestnika trasa liczyła od 20 do 60 km i przebiegała przez Orońsko, Dobrut, Wałsnów, Chustki, Zdziechów, Świniów, Ciepłą, Łaziska. Start i meta była zlokalizowana w Orońsku. Zawody zabezpieczali: policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu, strażacy z jednostek OSP Orońsko, Dobrut, Tomaszów, Chronów, Wysoka oraz ratownicy medyczni z Medical Team przy Środowiskowo-Lekarskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Radomiu. Ponadto, wolontariusze stowarzyszenia (z potencjałem na utworzenie nowego Koła Gospodyń  Wiejskich w Wałsnowie) serwowali bezpłatnie napoje, słodkości oraz dania kuchni regionalnej. Organizacja wyścigu nie byłaby możliwa bez zaangażowania finansowego sponsorów, za co stowarzyszenie wyraża podziękowania. Patronat medialny nad wyścigiem objęli: Nasz Szydłowiec TV oraz Echo Dnia.

Dyplomy, pamiątkowe medale oraz nagrody wręczali Tadeusz Chełmiński, Sylwester Różycki – prezes SOiRGO i dyrektor wyścigu oraz Michał Sieczka – triatlonista, tegoroczny zwycięzca ogólnopolskiego Double Iron Man Challenge. Na podium stanęli: w kategorii M1 – Michał Nowakowski, M2 – Jakub Ziułek, Bartosz Machnio, Michał Nowak, w kategorii M3 – Jarosław Kleczaj, Piotr Gaca, Kamil Chilkiewicz, w kategorii M4 – Daniel Packi, Kamil Maj, Łukasz Lachowicz, w kategorii M5 – Rafał Sępioł, Piotr Drela, Janusz Siedlak, w kategorii M6 – Tadeusz Jasionek, Jarosław Tarasiński, Szymon Kogut, a kategorii M7 – Longin Kusal i Marian Brachaniec. W wyścigu wzięły udział dwie kobiety, jedna w kategorii K2 i jedna w kategorii K4. Ponadto, sklasyfikowano uczestników z powiatu szydłowieckiego. Wśród mężczyzn medale odebrali odpowiednio: Łukasz Leszczyński, Emil Kowalczyk i Maciej Nowakowski, natomiast z naszego regionu w wyścigu wzięła udział jedna zawodniczka, tj. Edyta Wietrak.

WYNIKI_POMIARYCZASU.PL

GALERIA

PARTNERZY

01_gmina_oronsko

02_centrum_rzezby

osp_logo

naszszydlowiec-logo

04_powiat_szydlowiec


06_mazowsze

07_kpp_szydlowiec

08_gmina_jastrzab

 

 


SPONSORZY