150-lecie Kościoła w Wysokiej

21 maja 2022 roku był bardzo wyjątkowym dniem dla całej wspólnoty parafialnej św. Mikołaja w Wysokiej, gdyż to właśnie tego dnia, odbył się jubileusz budowy kościoła parafialnego, który ma już 150 lat. “Kościół to nie tylko dom z kamieni i złota. Kościół żywy i prawdziwy to jest serc wspólnota.” – taka myśl przewodnia towarzyszyła całości wydarzenia w tym przygotowaniu, w które włączyli się parafianie. Pierwsze wzmianki o parafii pojawiają się już w 1326 roku, co stawia ją jako jedną z najstarszych parafii naszego regionu. Po pożarze, który zniszczył poprzednią świątynie, w krótkim czasie powstał komitet budowy kościoła, który zawiązał się 1871 roku. Należeli do niego właściciele ziemscy, którzy mieszkali na terenie tej parafii. W maju tego roku do Wysokiej przybył ks. bp Józef Michał Juszyński i poświęcił kamień węgielny. Mury świątyni zostały ukończone w 1872 roku. W marcu dwa lata później ks. kanonik Aleksander Malanowicz, proboszcz z Szydłowca poświęcił nowy kościół. W wyposażenie świątyni włączyli się miejscowi dziedzice.

Uroczystością, przewodniczył Arcybiskup Częstochowski Wacław Depo, który podczas Mszy Świętej dokonał poświęcenia odrestaurowanego ołtarza, w którym znajduję się obraz Matki Bożej Miłosierdzia. Ołtarz powrócił do swojego pierwotnego wyglądu, nawiązując przez to do bogatej tradycji parafii. Po liturgii odbył się koncert Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego, który upiększył całość wydarzenia.

Podczas przygotowań do jubileuszu, które rozpoczęły się znacznie wcześniej, do parafii zostały sprowadzone relikwie jej patrona św. Mikołaja Biskupa, które przywędrowały na Wysocką ziemię prosto z Barii, oraz relikwie św. Siostry Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II i bł. Michała Sopoćki. 

W uroczystościach wzięli udział Posłowie na Sejm RP: Agnieszka Górska, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk, Poseł Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk, Starosta Szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. 

Galeria

PARTNERZY

01_gmina_oronsko

02_centrum_rzezby

osp_logo

naszszydlowiec-logo

04_powiat_szydlowiec


06_mazowsze

07_kpp_szydlowiec

08_gmina_jastrzab

 

 


SPONSORZY