Wystawa Magdaleny Abakanowicz

13 lipca 2019 r. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku została otwarta wystawa prac Magdaleny Abakanowicz – wybitnej polskiej artystki, związanej z Orońskiem, gdzie tworzyła swoje największe dzieła, a wiele z nich pozostało na stałe w galeriach Centrum Rzeźby Polskiej. W szczególności należy wymienić „Ukon” z cyklu „Gry wojenne”. Magdalena Abakanowicz (1930-2017) była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek, która podczas swojej pracy twórczej zajmowała się głównie tkaniną i rzeźbą, realizując niekonwencjonalne formy artystyczne.
Wystawa zatytułowana „ W Przestrzeni Magdaleny Abakanowicz” została otwarta przez dyrektora CRP i jednocześnie kuratorkę wystawy – p. Eulalię Domanowską, która przywitała licznie zgromadzonych gości, w tym przedstawicieli instytucji kultury oraz samorządu województwa mazowieckiego. Podczas części oficjalnej kuratorka wystawy odczytała także list przesłany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotra Glińskiego, który objął wystawę honorowym patronatem. Następnie kuratorka przedstawiła syntetycznie twórczość Magdaleny Abakanowicz oraz zaprosiła do zwiedzania Galerii  Muzeum Rzeźby Współczesnej, a także Galerii Oranżeria, Kaplica, Wozownia oraz Parku Rzeźby i pałacu Józefa Brandta. Na wystawie w Orońsku najbardziej znanym abakanom towarzyszą rzeźby wykonane z jutowego płótna utwardzanego żywicą, m.in. Postacie stojące (1986-1987), Plecy (1976), a także Oracz (1996-1997). Ekspozycja pokazuje ogromne znaczenie figury ludzkiej w twórczości Magdaleny Abakanowicz. Natomiast w Parku Rzeźby zwiedzający mogą zobaczyć takie dzieła jak: Głowy (1998-1999), Ptaki (1999), Katharsis (1985), a także Mutanty (2000). Na uwagę zasługują także rysunki na serwetkach kawiarnianych, które są projektami dzieł wykonanych przez Abakanowicz. Wystawiono je w Galerii Oranżeria. Zwiedzający mogą również obejrzeć filmy o życiu i twórczości artystki, a także prezentacje multimedialne, przedstawiające najważniejsze realizacje w parkach rzeźby na całym świecie.
Zapraszamy do odwiedzenia galerii w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i obejrzenia największych dzieł Magdaleny Abakanowicz. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 6 października 2019 roku.

Galeria

 

PARTNERZY

01_gmina_oronsko

02_centrum_rzezby

osp_logo

naszszydlowiec-logo

04_powiat_szydlowiec


06_mazowsze

07_kpp_szydlowiec

08_gmina_jastrzab

 

 


SPONSORZY