Wywiad z koordynatorem siatkówki

Przedstawiamy wywiad naszej stażystki Katarzyny Taras z koordynatorem sekcji siatkarskiej Grzegorzem Kubickim prowadzonej przez Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko

 

K. T. W jaki sposób Pan zachęca młode osoby do udziału w treningach siatkarskich?

G. K.: Głównie poprzez organizowanie turniejów siatkarskich, przez promowanie siatkówki tu w gminie. Poprzez udostępnienie im sali gimnastycznej i danie możliwości spędzenia tego czasu na siatkówce, zamiast marnowania go przed telewizorem lub innymi nośnikami.

Oczywiście, wiążą się z tym różnego rodzaju nagrody za udział w turniejach, są to motywacje.

K. T. Czy zawodnicy z gminy Orońsko mają trenera?

G. K.: Nie, to są zawodnicy amatorzy, którzy uprawiają siatkówkę naprawdę amatorsko

i rekreacyjnie. Chociaż biorą udział w różnego rodzaju turniejach, organizowanych nie tylko przez nas, ale przez inne ośrodki. Mieliśmy drużynę, która występowała przez długi czasu w lidze siatkarskiej, czyli to były takie systematyczne rozgrywki, które trwały przez kilka miesięcy. Najczęściej w okresach jesienno-zimowych, bo wtedy mamy najwięcej czasu. Natomiast nie mamy trenera, ponieważ nie mamy takich możliwości finansowych.

K. T. Jak często odbywają się treningi?

G. K.: Rozgrywamy swoje mecze , raz lub dwa razy w tygodniu. W tym roku raz w tygodniu, ponieważ jest to początek, zawsze w piątki od 19 do 21 lub jeśli jest możliwość trochę dłużej.

K. T. Czy oprócz treningów odbywają się też mecze?

G. K.: Tak, organizujemy mecze. Są to tak jak wspomniałem, właśnie turnieje, liga siatkówki przez ostatnie dwa lub trzy lata, to my organizowaliśmy tutaj w Orońsku taką ligę, w której brali udział zawodnicy z Wolanowa, Kowali, Parznic, Radomia i z Chlewisk

o ile dobrze pamiętam.

Zwykle to było sześć, osiem drużyn, które w ciągu dwóch miesięcy grały systemem każdy

z każdym, później najlepsze drużyny rozgrywały turniej finałowy i wyłanialiśmy zwycięzce.

K. T. Jest zaplanowany turniej?

G. K. Najbliższy turniej to taki nasz turniej wewnętrzny o ustalenie prymatu w gminie. Najlepszą drużynę z naszego regionu, rozgrywany pomiędzy drużynami utworzonych z mieszkańców naszej gminy.

K. T.: Kiedy się odbędzie?

G. K. Planujemy go na początku grudnia, ponieważ to jest taki turniej mobilizujący do rozgrywek. Później będą organizowane kolejne turnieje np. Turniej o puchar wójta, Turniej o puchar Kubimexu i pewnie jakiś turniej wewnętrzny zorganizujemy na zakończenie samych rozgrywek.

K. T.: Czy można zaryzykować stwierdzenie, że młodzież z Orońska i okolic wykazuje talent do siatkówki?

G. K.: Tak, mamy zawodników, którzy grają w ligach. Jeden jest zawodnikiem pochodzącym z Orońska. Jest mistrzem Polski juniorów, no i są zawodnicy, którzy grają w tej chwili w drużynach ligowych. To jest trzecia liga, ale zawsze to są już rozgrywki ligowe.

K. T: Myśli Pan , że znajdą się wśród nich następcy takich siatkarzy jakim był np Robert Prygiel?

G. K.: Na pewno, godnym wyróżnienia jest Piotrek Skałbania, który tak jak mówiłem jest mistrzem polski juniorów. To jest w jego wieku, on ma w tej chwili szesnaście lat, to już jest naprawdę ogromne osiągnięcie. Jest sporo młodzieży, która tutaj ćwiczy i wykazuje talenty. Jeżeli będą chcieli systematycznie ćwiczyć i rozwijać się to jest szansa, że coś z nich wyrośnie. Najważniejsza jest praca.

K. T. Dziękuję za rozmowę.

G. K. Kasiu, dziękuję również

PARTNERZY

 

01_gmina_oronsko

 

 

02_centrum_rzezby

osp_logo

naszszydlowiec-logo

04_powiat_szydlowiec


06_mazowsze

 

07_kpp_szydlowiec

08_gmina_jastrzab

09_gmina_kowala

 


SPONSORZY