Niespodziewany Początek Jesieni

9 września 2018 r. od godz. 12.00 Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Ambasada Republiki Łotewskiej w Polsce i Fons Projects zapraszają na kolejną edycję Niespodziewanego Początku Jesieni. Tradycja organizowania festynów dedykowanych różnym kulturom narodowym ma już szesnaście lat. Bawiliśmy się na festynach egzotycznych i bliższych nam kulturowo: niemieckim, ukraińskim czy węgierskim. Tegoroczna edycja dedykowana będzie kulturze łotewskiej. Łotwa, podobnie jak Polska, w tym roku świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości, ten fakt oraz wiele lat wspólnej bezkonfliktowej historii zadecydowały o wyborze właśnie tego kraju. Mimo iż wiele nas łączy, Polacy niewiele wiedzą o Łotwie, tymczasem ma ona bardzo dużo do zaoferowania.

Głównymi atrakcjami orońskiego spotkania będą występy zespołów pieśni i tańca „Rūtoj” i „Gauja” oraz Jeleny Matuli & Friends Band Riga. Zespół „Gauja” z Valmiery jest odpowiednikiem naszego „Mazowsza”, zaprezentuje muzykę oraz tańce ludowe na najwyższym, profesjonalnym poziomie. Jelena Matula, znana w Polsce jako finalistka „The Voice of Poland”, wykona łotewskie, polskie i światowe przeboje. Z Poznania przyjedzie zespół „Dziwy”, grający muzykę rockową w oparciu o motywy łotewskie.

Najmłodsi obejrzą przedstawienie „Bajkowa Łotwa”, w którym wystąpią dzieci polskie i łotewskie. Scenografię do spektaklu wykonali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu, ich prace wezmą udział w konkursie, który rozstrzygnięty zostanie podczas festynu. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Ambasada Republiki Łotewskiej w Warszawie.

Wiele atrakcji zaplanowano również poza sceną. Przybyli do Orońska będą mieli okazję wspólnie tkać megabieżnik o długości 15 m lub indywidualnie krajkę na bardku (rodzaj prostego krosna), ponadto wziąć udział w konkursie wiedzy o Łotwie czy w grze terenowej. Dla wszystkich uczestników konkursu i gry przewidziano nagrody!

W przygotowania do festynu aktywnie włączyła się szkółka języka i kultury łotewskiej „Kodoliņš” w Warszawie. Uczniowie i nauczyciele poprowadzą zajęcia plastyczne i lingwistyczne, w ramach których chętni będą mieli szansę malować łotewskie symbole na kamieniach z Bałtyku, zaś dzieci poznają zabawy z łotewskich podwórek. Przewidziano również prezentację wyjątkowo pięknych strojów ludowych.

Co roku festynowi towarzyszy ekspozycja odnosząca się do tematu wiodącego. W tym roku będzie to wystawa dla dzieci i dorosłych „Lalki świata”, nawiązująca do międzynarodowego festiwalu teatrów lalkarskich, który odbywa się w Rydze. W Orońsku zaprezentowanych będzie ok. 120 lalek teatralnych. Będą kukiełki, marionetki i pacynki, jedne ponadnaturalnych rozmiarów, inne kilkunastocentymetrowe, wszystkie one grały w przedstawieniach opartych na motywach chińskich, arabskich, francuskich. Dla zainteresowanych Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach przygotował nie lada niespodziankę – warsztaty, podczas których dzieci wspólnie z rodzicami będą mogły wykonać własne lalki.

Tradycyjnie, nie zabraknie konkursów z nagrodami, placu zabaw dla dzieci oraz zajęć ogólnorozrywkowych (kule wodne, zjeżdżalnia, żyroskop, tarcza strzelecka), jak i typowych dla instytucji  – toczenia na kole i lepienia w glinie.

Jak co roku w programie przewidziano degustację potraw kuchni prezentowanego kraju. Powszechnie znany jest czarny balsam, ale czy ktoś jadł szary groch? Będzie okazja do spróbowania tych i wielu innych specjałów kuchni łotewskiej, które będą serwowane przez Łotyszy na kilku stoiskach gastronomicznych. Ci, którym do gustu przypadną smaki łotewskie będą mogli kupić produkty spożywcze, z których w domu sami przygotują potrawy typowe dla tego regionu.

Do Orońska zawita tego dnia duża grupa (ponad 30 osób) producentów wyrobów lokalnych i rzemieślników. Zaprezentują swój kunszt zawodowy oraz wyroby, które powstają w ich pracowniach. Swój przyjazd zapowiedzieli: kowale, ceramicy, producenci instrumentów muzycznych, wyrobów z drewna, ze skóry, ozdób i biżuterii oraz rękodzieła.

Młodzieżowe drużyny z Łotwy i Polski – JDFS Alberts i „Oronka” – rozegrają międzynarodowy mecz na stadionie „Oronki”.

Atrakcji nie zabraknie. Różnorodny i bogaty program gwarantuje, że nikt nie będzie się nudził tego dnia w Orońsku. Warto więc przyjechać do CRP, aby przekonać się jak wiele ma do zaoferowania Łotwa. Program jest tak różnorodny, że każdy niezależnie od wieku i zainteresowań znajdzie coś dla siebie.

Do Orońska można już dojechać starą drogą nr 7, bez konieczności objazdu. Na niezmotoryzowanych będą czekały autobusy firmy Michalczewski przed dworcem PKP (pod zegarem) o godz. 12:00 i 13:30 oraz powrotne 18:30 i 20:00.

Patronat honorowy na festynem objął Prezydent Miasta Radomia, partnerem wydarzenia jest Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc.

Źródło: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

 

PARTNERZY

01_gmina_oronsko

02_centrum_rzezby

osp_logo

naszszydlowiec-logo

04_powiat_szydlowiec


06_mazowsze

07_kpp_szydlowiec

08_gmina_jastrzab

 

 


SPONSORZY