Koncertowe reminiscencje

Koncert organowy z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej, który odbył się 15 sierpnia br. w kościele parafialnym w Orońsku odbił się dużym echem zarówno w regionie radomskim, jak też w całej Diecezji Radomskiej. Świadczą o tym liczne doniesienia prasowe w gazetach lokalnych (np. Dwutygodnik Szydłowiecki, Echo Dnia), jak też w mediach katolickich, które objęły patronat nad wydarzeniem. W szczególności polecamy artykuł w tygodniku Gość Niedzielny, pt.: „Muzyka, która ujęła serca” (https://radom.gosc.pl/doc/6472707.Muzyka-ktora-ujela-serca). Dla osób, które nie miały sposobności uczestniczyć w tym wydarzeniu zamieszczamy poniżej dwa nagrania spośród kilku utworów wykonanych podczas koncertu przez Piotra Dziewieckiego, tj. Fugę „Bolero” – skomponowaną w roku 1995 przez Mariana Sawę oraz taniec „Szewczyk” z Tabulatury Jana z Lublina (nagrania zostały zarejestrowane w kościele w Orońsku podczas prób przed koncertem okolicznościowym).

Autor Fugi „Bolero”, czyli Marian Sawa urodził się w 1937 roku w Krasnymstawie na Lubelszczyźnie, a zmarł w roku 2005 w Warszawie. Był kompozytorem, organistą, improwizatorem oraz pedagogiem. Studiował on w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Feliksa Rączkowskiego i w klasie kompozycji prof. Kazimierza Sikorskiego. Współpracował z wieloma solistami, chórami i zespołami instrumentalnymi w Polsce jak np.: Chór chłopięcy Poznańskie Słowiki, Chór Filharmonii Narodowej, Filharmonia Wrocławska czy Teatr Wielki i Opera Kameralna w Warszawie. Bogata, licząca około 800 utworów, twórczość kompozytorska Sawy obejmuje pięć koncertów organowych, Assemblage na orkiestrę symfoniczną, liczne utwory na organy solo i dla dwóch wykonawców, utwory fortepianowe, klawesynowe, muzykę kameralną na instrumenty smyczkowe i dęte z towarzyszeniem organów lub fortepianu, szeroką paletę utworów chóralnych a’cappella i z towarzyszeniem organów oraz szereg form oratoryjno-kantatowych.

Natomiast Jan z Lublina żył w XVI wieku. Był prawdopodobnie zakonnikiem klasztoru kanoników regularnych w Kraśniku – świadczy o tym napis na oprawie Tabulatury. Prawdopodobnie, gdyż jego imię nie figuruje w obejmującym I połowę XVI wieku spisie członków tegoż klasztoru. Tabulatura Jana z Lublina jest najobszerniejszą (ok. 520 stron) tabulaturą organową XVI-wiecznej Europy. Zawiera ona ok. 300 utworów muzycznych, z których wyszczególnić można 36 tańców.

Przypominamy także, iż koncert był dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, w ramach projektu pozyskanego na drodze konkursowej przez Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko, pt.: „Przełamywanie wykluczenia terytorialnego z kultury mieszkańców terenów wiejskich Południowego Mazowsza poprzez organizację koncertu organowego w miejscowości Orońsko”. Celem tego projektu była m.in. likwidacja tzw. białych plam na mapie kulturalnej województwa poprzez inicjowanie działań kulturalnych bezpośrednio w środowiskach lokalnych, umożliwiających nieodpłatne uczestnictwo odbiorców w wydarzeniu muzycznym oraz przekazanie im wiedzy w zakresie tzw. kultury wysokiej.

PARTNERZY

 

01_gmina_oronsko

 

 

02_centrum_rzezby

osp_logo

naszszydlowiec-logo

04_powiat_szydlowiec

05_wopr


06_mazowsze

07_kpp_szydlowiec

08_gmina_jastrzab

09_gmina_kowala

 


SPONSORZY