Festiwal „Muzyka w przestrzeni”

W dniach od 21 do 23 czerwca 2019 roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbył się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny pt.: „Muzyka w przestrzeni. Polska muzyka w muzyce świata”. Bardzo bogaty program artystyczny, uzupełniony spotkaniami z wybitnymi osobistościami świata kultury i sztuki przyciągnął bardzo licznie publiczność zarówno z regionu radomskiego, jak też innych miast naszego kraju np. Skarżyska Kamiennej, Kielc, Warszawy, Krakowa, Wrocławia. Podczas trzydniowego festiwalu zgromadzona publiczność mogła wysłuchać wirtuozów fortepianu, wśród których można wymienić Aleksandrę Świgut, Marka Brachę, Janusza Olejniczaka, którzy zaprezentowali utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego, Ludwika van Beethovena oraz Karola Szymanowskiego. W szczególności utwory Chopina zagrał światowej sławy pianista – Janusz Olejniczak. Artysta ten był  laureatem VI nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970).  Wziął także udział w filmie o Chopinie „La note bleu” Andrzeja Żuławskiego, nagrał również ścieżkę dźwiękową do filmu „Chopin, pragnienie miłości” Jerzego Antczaka oraz do filmu „Pianista” Romana Polańskiego. Janusz Olejniczak jako pedagog prowadził klasę fortepianu w krakowskiej Akademii Muzycznej oraz kursy mistrzowskie dla pianistów w Polsce, Kanadzie i Japonii. Był jurorem krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych.
Podczas koncertów orońskiego festiwalu można było wysłuchać także pianistów młodego pokolenia, m.in. Krzysztofa Książka oraz Kamila Pacholca, którzy posiadają już znaczące osiągnięcia artystyczne. Przykładowo, Krzysztof Książek (ur. 5 sierpnia 1992 w Krakowie) jest laureatem II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w 2015 roku, uczestnikiem  XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także laureatem III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Natomiast 21-letni Kamil Pacholec, artysta pochodzący z Kielc, jest laureatem m.in.: Nagrody Grand Prix oraz I miejsca w XVII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu (2012), I miejsca w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2014), I miejsca w V Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2014). Festiwal był także okazją do spotkania z prof. Jerzym Bralczykiem, a także Anną Seniuk i kwartetem Polonika.
Festiwal „Muzyka w przestrzeni. Polska muzyka w muzyce świata” był zorganizowany przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a partnerami był Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Blüthner, Fundacja im. Józefa Brandta oraz Powiat Szydłowiecki. Festiwal był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PARTNERZY

 

01_gmina_oronsko

 

 

02_centrum_rzezby

osp_logo

naszszydlowiec-logo

04_powiat_szydlowiec

05_wopr


06_mazowsze

07_kpp_szydlowiec

08_gmina_jastrzab

09_gmina_kowala

 


SPONSORZY