Odnalezione archiwa dźwiękowe

Okres epidemii oraz wprowadzone przez władze ograniczenia w przemieszczaniu się sprzyjają porządkom w naszych schowkach, na strychach i w piwnicach. Podczas takich inwentaryzacji znajdujemy często zapomniane, ale ciekawe, a wręcz cenne pamiątki. Efektem takich prac było odnalezienie kaset magnetofonowych, z relacjami śp. Ks. Zbigniewa Zasonia. Kasety te trafiły do naszego stowarzyszenia, a nagrania na taśmach magnetycznych poddano konwersji na pliki cyfrowe i po niezbędnej obróbce plików dźwiękowych będą publikowane na naszych stronach internetowych. Rozpoczynamy od nagrań z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jednocześnie zachęcamy mieszkańców do poszukiwań cennych archiwów oraz przekazywaniu ich kopii do Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko, które stałyby się podstawą zbudowania opracowania o ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju naszej gminy. Dla młodszych mieszkańców Orońska przypominamy postać księdza Zasonia. 

Ksiądz kanonik Zbigniew Zasoń urodził się 26 sierpnia 1934 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Był jedynym dzieckiem Jana i Marii Zasuniów (zmiana nazwiska najprawdopodobniej nastąpiła w wyniku błędu organisty sporządzającego dokumenty dziecka). Maturę uzyskał w Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Chreptowicza w 1952 roku, a następnie studiował  w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 29 września. Swoją posługę kapłańską pełnił w Skrzynnie, Szydłowcu, Końskich, Radomiu oraz w Orońsku, gdzie od 1972 roku, był proboszczem i budowniczym kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budowa świątyni trwała ponad cztery lata. 13 sierpnia 1978 roku kościół został poświęcony przez bpa Piotra Gołębiowskiego.  Na emeryturę kapłańską przeszedł w czerwcu 2002 roku i jako rezydent mieszkał na plebanii orońskiej parafii aż do śmierci. Ksiądz Zasoń zmarł 20 lutego 2013 r., jego pogrzeb odbył się 23 lutego 2013 r. w Orońsku. Ksiądz kanonik Zbigniew Zasoń był założycielem i kapelanem Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Radomiu. Przez Ministra Kultury odznaczony został Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 15 sierpnia 2018 roku w Kościele Parafialnym w Orońsku została odsłonięta tablica pamiątkowa, ku czci św. pamięci ks. Zbigniewa Zasonia.

PARTNERZY

 

01_gmina_oronsko

 

 

02_centrum_rzezby

osp_logo

naszszydlowiec-logo

04_powiat_szydlowiec

05_wopr


06_mazowsze

07_kpp_szydlowiec

08_gmina_jastrzab

09_gmina_kowala

 


SPONSORZY