Nobel dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie, jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zadebiutowała w 1979 roku na łamach pisma „Na Przełaj”, gdzie pod pseudonimem „Natasza Borodin” opublikowała pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w  1993 roku wydaną wówczas Podróżą ludzi Księgi.
Olga Tokarczuk została uhonorowana w 2019 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, którą przyznano za rok 2018. Akademia Szwedzka wyróżniła polską pisarkę “za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Olga Tokarczuk w dniu 10 grudnia 2019 roku odebrała z rąk króla Szwecji Nagrodę Nobla, wygłaszając na tej uroczystości wykład noblowski zatytułowany: „Czuły narrator”, dotykając w bardzo zwartej i przemyślanej formie, wydawałoby się rozbieżnych problemów współczesnego świata. W swej przemowie wielokrotnie sięgała do wcześniejszych myślicieli, np. Jana Amosa Komenski’ego, pedagoga XVII wieku, którego ideą był powszechny dostęp do wiedzy. Na kanwie tej tezy polska noblista analizowała wpływ wiedzy na ludzi, na ich decyzje, co podpierała przykładem internetowo dostępnej wiedzy w Wikipedii,  której stworzenie mogłoby wydać się spełnieniem marzeń ludzkości. Jednak jak mówi noblistka: „Spełnione marzenia często nas rozczarowują. Okazało się, że nie jesteśmy w stanie unieść tego ogromu informacji, która zamiast jednoczyć, uogólniać i uwalniać różnicuje, dzieli, zamyka w bańkach, tworzy wielość opowieści nieprzystających do siebie albo wręcz wrogich sobie, antagonizujących.”
Zachęcamy do przeczytania całego eseju, zaprezentowanego podczas wykładu na ceremonii wręczenia Nagrody Nobla. Może stanowić on podstawę wielu refleksji podczas dedykowanych zajęć w szkołach, a także na spotkaniach klubów dyskusyjnych organizacji pozarządowych.

Przemówienie Noblistki

Źródło:kobieta.pl

 

PARTNERZY

 

01_gmina_oronsko

 

 

02_centrum_rzezby

osp_logo

naszszydlowiec-logo

04_powiat_szydlowiec

05_wopr


06_mazowsze

07_kpp_szydlowiec

08_gmina_jastrzab

09_gmina_kowala

 


SPONSORZY