PORTUGALIA W OROŃSKU

8 września 2019 od godz. 12.00 zapraszamy do Orońska wszystkich miłośników muzyki fado, wina porto i słonecznej Portugalii, której dedykowana jest kolejna, siedemnasta już, edycja „Niespodziewanego Początku Jesieni”. Jak co roku program imprezy jest oryginalny i zróżnicowany, ma swoich stałych bywalców, którzy niecierpliwie czekają na kolejne odsłony cyklu. Zapraszamy do wspólnej zabawy wszystkich, którzy odwiedzili Portugalię i tych, którzy jeszcze tam nie byli. W Orońsku będzie niepowtarzalna okazja poczuć smak i atmosferę tego pięknego kraju.
W tym roku jedną z gwiazd dnia będzie muzyk portugalski João de Sousa, w Orońsku odbędzie się promocja jego ostatniej płyty, z koncertem muzyki fado wystąpi Kinga Rataj, artystka wykonując ten rodzaj muzyki, osiągnęła poziom równy rodowitym Portugalczykom. Organizatorzy zapewniają, że w Orońsku jej koncert będzie niezapomnianą okazją do świetnej zabawy. Ze spektaklem „Somente” wystąpi portugalski teatr ulicznych szczudlarzy – Teatro SO. Jest to spektakl pantomimiczny, aktorzy esencję uczuć i emocji wyrażają poprzez ruch i gest. Przedstawienie będzie więc dużym przeżyciem jako niecodzienne widowisko dla dzieci, a ze względu na głębokie przesłanie również dla dorosłych. Na miłośników tańca czeka niespodzianka – prezentacja kizomby, czyli tanga afrykańskiego spopularyzowanego przez tancerzy z Portugalii, w Polsce zyskuje popularność obok takich tańców jak salsa czy bachata. Jej charakter, zmysłowość, afrykański ruch ciała oraz dynamiczna muzyka sprawiają, że taniec ten z roku na rok przyciąga coraz większe grono zwolenników.
Jednym z najpopularniejszych symboli Portugalii jest galo de Barcelos – czyli czarny kogucik – synonim uczciwości, zaufania i honoru. W Orońsku będzie można wziąć udział w konkursie na najpiękniejszego kogucika wykonanego dowolną techniką: malowanego, rzeźbionego w glinie lub w masie cukrowej w postaci lizaka. Każdy będzie mógł wziąć udział w wykonaniu gigasardynki, która obok koguta jest kolejnym symbolem kojarzonym z Portugalią. Dla dzieci zaplanowano plac zabaw, gry terenowe i konkursy z nagrodami. Na okolicznościowym bazarku będzie można kupić oryginalne koguciki, regionalne wina i artykuły spożywcze, biżuterię i wyroby dekoracyjne i przemysłowe z korka, zaś portugalska restauracja przygotuje typowe portugalskie dania.
Osoby niezmotoryzowane mogą skorzystać z bezpłatnych autobusów, które zabiorą chętnych do Orońska ze stanowiska nr 5 na dworcu autobusowym w Radomiu o godz. 12.30 i 14.30, autobusy powrotne odjadą z Orońska w kierunku Radomia o godz. 18.00 i 19.30 z parkingu CRP przy drodze nr 7.
Planowany jest autobus z Warszawy, który odjedzie 8 września z parkingu przy Zachęcie o godz.10.

Wstęp na festyn jest bezpłatny.

PARTNERZY

 

01_gmina_oronsko

 

 

02_centrum_rzezby

osp_logo

naszszydlowiec-logo

04_powiat_szydlowiec

05_wopr


06_mazowsze

07_kpp_szydlowiec

08_gmina_jastrzab

09_gmina_kowala

 


SPONSORZY